    KEMET T356B225K025AT
    Part No.:
    T356B225K025AT
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 2.2UF 10% 25V RADIAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T356, UltraDip II
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    6Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.350" (8.90mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    B
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T356B225K025AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356B225K025AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356B225K025AT?
    Image T356B225K025AT T356B225K025AT7301
    Part Number T356B225K025AT T356B225K025AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T356, UltraDip II T356, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 2.2 µF 2.2 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 25 V 25 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm 6Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm) 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm) 0.350" (8.90mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)