    KEMET T356A334K035AT
    Part No.:
    T356A334K035AT
    Description:
    CAP TANT 0.33UF 10% 35V RADIAL
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    15Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.339" (8.60mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Qualification:
    1. How to order T356A334K035AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356A334K035AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356A334K035AT?
    Image T356A334K035AT T356A334K035AT7301
    Part Number T356A334K035AT T356A334K035AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T356, UltraDip II T356, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 0.33 µF 0.33 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 15Ohm 15Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm) 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm) 0.339" (8.60mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)