    KEMET T356A225K016AT
    Part No.:
    T356A225K016AT
    Description:
    CAP TANT 2.2UF 10% 16V RADIAL
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.339" (8.60mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Qualification:
    1. How to order T356A225K016AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356A225K016AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356A225K016AT?
    Image T356A225K016AT T356A225K016AT7301
    Part Number T356A225K016AT T356A225K016AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T356, UltraDip II T356, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 2.2 µF 2.2 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 16 V 16 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm 8Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm) 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm) 0.339" (8.60mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)