    KEMET T356A155K025AT
    Part No.:
    T356A155K025AT
    Description:
    CAP TANT 1.5UF 10% 25V RADIAL
    Capacitance:
    1.5 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.339" (8.60mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Qualification:
    1. How to order T356A155K025AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356A155K025AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356A155K025AT?
    Image T356A155K025AT
    Part Number T356A155K025AT
    Manufacturer KEMET
    Series T356, UltraDip II
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1.5 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)