    KEMET T356A105M035AS
    Part No.:
    T356A105M035AS
    Description:
    CAP TANT 1UF 20% 35V RADIAL
    Series:
    T356, UltraDip II
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.339" (8.60mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    A
    Qualification:
    1. How to order T356A105M035AS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356A105M035AS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356A105M035AS?
    Image T356A105M035AS T356A105M035AS7301
    Part Number T356A105M035AS T356A105M035AS7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T356, UltraDip II T356, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 1 µF 1 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm @ 100kHz 8Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm) 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm) 0.339" (8.60mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)