    KEMET T356A105J020AT
    Part No.:
    T356A105J020AT
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 1UF 5% 20V RADIAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T356, UltraDip II
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    20 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    10Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.175" Dia (4.45mm)
    Height - Seated (Max):
    0.340" (8.64mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T356A105J020AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356A105J020AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356A105J020AT?
    Image T356A105J020AT
    Part Number T356A105J020AT
    Manufacturer KEMET
    Series T356, UltraDip II
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.175" Dia (4.45mm)
    Height - Seated (Max) 0.340" (8.64mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)