    KEMET T355E106K020AT
    Part No.:
    T355E106K020AT
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL
    Series:
    T355, UltraDip II
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.217" Dia (5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.400" (10.16mm)
    Lead Spacing:
    0.125" (3.18mm)
    Manufacturer Size Code:
    E
    Qualification:
    1. How to order T355E106K020AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T355E106K020AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T355E106K020AT?
    Image T355E106K020AT T355E106K020AT7301 T355E106K020AT4700
    Part Number T355E106K020AT T355E106K020AT7301 T355E106K020AT4700
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T355, UltraDip II T355, UltraDip II T355, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF 10 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 20 V 20 V 20 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm) 0.217" Dia (5.50mm) 0.217" Dia (5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm) 0.400" (10.16mm) 0.400" (10.16mm)
    Lead Spacing 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)