    KEMET T354G106M035AS
    Part No.:
    T354G106M035AS
    Description:
    CAP TANT 10UF 20% 35V RADIAL
    Series:
    T354, UltraDip II
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.449" (11.40mm)
    Lead Spacing:
    0.250" (6.35mm)
    Manufacturer Size Code:
    G
    Qualification:
    1. How to order T354G106M035AS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T354G106M035AS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T354G106M035AS?
    Image T354G106M035AS T354G106M035AS8592
    Part Number T354G106M035AS T354G106M035AS8592
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T354, UltraDip II T354, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.449" (11.40mm) 0.449" (11.40mm)
    Lead Spacing 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm)