    KEMET T354C225K035AT
    Part No.:
    T354C225K035AT
    Description:
    CAP TANT 2.2UF 10% 35V RADIAL
    Series:
    T354, UltraDip II
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.378" (9.60mm)
    Lead Spacing:
    0.250" (6.35mm)
    Manufacturer Size Code:
    C
    Qualification:
    1. How to order T354C225K035AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T354C225K035AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T354C225K035AT?
    Image T354C225K035AT T354C225K035AT7301
    Part Number T354C225K035AT T354C225K035AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T354, UltraDip II T354, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 2.2 µF 2.2 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm @ 100kHz 5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.378" (9.60mm) 0.378" (9.60mm)
    Lead Spacing 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm)