    KEMET T352G106K035AT
    Part No.:
    T352G106K035AT
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
    Series:
    T353, UltraDip II
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.512" (13.00mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    G
    Qualification:
    1. How to order T352G106K035AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T352G106K035AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T352G106K035AT?
    Image T352G106K035AT T352G106K035AT7301
    Part Number T352G106K035AT T352G106K035AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T353, UltraDip II T353, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) 0.512" (13.00mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)