    KEMET T350K226K035AS
    Part No.:
    T350K226K035AS
    Description:
    CAP TANT 22UF 10% 35V RADIAL
    Series:
    T350, UltraDip II
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.3Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.350" Dia (8.90mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    K
    Qualification:
    1. How to order T350K226K035AS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350K226K035AS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350K226K035AS?
    Image T350K226K035AS T350K226K035AS7301
    Part Number T350K226K035AS T350K226K035AS7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 22 µF 22 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.3Ohm 1.3Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.350" Dia (8.90mm) 0.350" Dia (8.90mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm) 0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)