    KEMET T350J336K025AT
    Part No.:
    T350J336K025AT
    Description:
    CAP TANT 33UF 10% 25V RADIAL
    Series:
    T350, UltraDip II
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.2Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.331" Dia (8.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.500" (12.70mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    J
    Qualification:
    1. How to order T350J336K025AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350J336K025AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350J336K025AT?
    Image T350J336K025AT T350J336K025AT4700
    Part Number T350J336K025AT T350J336K025AT4700
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 33 µF 33 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 25 V 25 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm 1.2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.331" Dia (8.40mm) 0.331" Dia (8.40mm)
    Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)