    KEMET T350J156K035AT
    Part No.:
    T350J156K035AT
    Description:
    CAP TANT 15UF 10% 35V RADIAL
    Series:
    T350, UltraDip II
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.6Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.331" Dia (8.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.500" (12.70mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    J
    Qualification:
    1. How to order T350J156K035AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350J156K035AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350J156K035AT?
    Image T350J156K035AT
    Part Number T350J156K035AT
    Manufacturer KEMET
    Series T350, UltraDip II
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.331" Dia (8.40mm)
    Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)