    KEMET T350H686K010AT
    Part No.:
    T350H686K010AT
    Description:
    CAP TANT 68UF 10% 10V RADIAL
    Series:
    T350, UltraDip II
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.3Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    H
    Qualification:
    1. How to order T350H686K010AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350H686K010AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350H686K010AT?
    Image T350H686K010AT
    Part Number T350H686K010AT
    Manufacturer KEMET
    Series T350, UltraDip II
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.3Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm)