    KEMET T350H336K016AS
    Part No.:
    T350H336K016AS
    Description:
    CAP TANT 33UF 10% 16V RADIAL
    Series:
    T350, UltraDip II
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.6Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    H
    Qualification:
    1. How to order T350H336K016AS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350H336K016AS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350H336K016AS?
    Image T350H336K016AS
    Part Number T350H336K016AS
    Manufacturer KEMET
    Series T350, UltraDip II
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm)