    KEMET T350H107K006AT
    Part No.:
    T350H107K006AT
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T350, UltraDip II
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.6Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    H
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T350H107K006AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350H107K006AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350H107K006AT?
    Image T350H107K006AT T350H107K006AT4700 T350H107K006AT7301
    Part Number T350H107K006AT T350H107K006AT4700 T350H107K006AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 100 µF 100 µF 100 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V 6.3 V 6.3 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm 1.6Ohm 1.6Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.299" Dia (7.60mm) 0.299" Dia (7.60mm) 0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm) 0.402" (10.20mm) 0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)