    KEMET T350G686K006AT
    Part No.:
    T350G686K006AT
    Description:
    CAP TANT 68UF 10% 6.3V RADIAL
    Series:
    T350, UltraDip II
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    G
    Qualification:
    1. How to order T350G686K006AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350G686K006AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350G686K006AT?
    Image T350G686K006AT T350G686K006AT7301
    Part Number T350G686K006AT T350G686K006AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 68 µF 68 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V 6.3 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm 1.8Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm) 0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)