    KEMET T350G475K050AS
    Part No.:
    T350G475K050AS
    Description:
    CAP TANT 4.7UF 10% 50V RADIAL
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    G
    Qualification:
    1. How to order T350G475K050AS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350G475K050AS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350G475K050AS?
    Image T350G475K050AS T350G475K050AS7301
    Part Number T350G475K050AS T350G475K050AS7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 4.7 µF 4.7 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 50 V 50 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm 2.5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm) 0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)