    KEMET T350G156K025AT
    Part No.:
    T350G156K025AT
    Description:
    CAP TANT 15UF 10% 25V RADIAL
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    G
    Qualification:
    1. How to order T350G156K025AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350G156K025AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350G156K025AT?
    Image T350G156K025AT T350G156K025AT7303
    Part Number T350G156K025AT T350G156K025AT7303
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 15 µF 15 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 25 V 25 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm 2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm) 0.402" (10.20mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)