    KEMET T350F336K010AT
    Part No.:
    T350F336K010AT
    Description:
    CAP TANT 33UF 10% 10V RADIAL
    Series:
    T350, UltraDip II
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.1Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.390" (9.90mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    F
    Qualification:
    1. How to order T350F336K010AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350F336K010AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350F336K010AT?
    Image T350F336K010AT T350F336K010AT7301
    Part Number T350F336K010AT T350F336K010AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 33 µF 33 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 10 V 10 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1Ohm 2.1Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm) 0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.390" (9.90mm) 0.390" (9.90mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)