    KEMET T350F226M016AS
    Part No.:
    T350F226M016AS
    Description:
    CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.390" (9.90mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    F
    Qualification:
    1. How to order T350F226M016AS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350F226M016AS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350F226M016AS?
    Image T350F226M016AS T350F226M016AS7303
    Part Number T350F226M016AS T350F226M016AS7303
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 22 µF 22 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm) 0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.390" (9.90mm) 0.390" (9.90mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)