    KEMET T350C475M025AT
    Part No.:
    T350C475M025AT
    Description:
    CAP TANT 4.7UF 20% 25V RADIAL
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    4Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.331" (8.40mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    C
    Qualification:
    1. How to order T350C475M025AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350C475M025AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350C475M025AT?
    Image T350C475M025AT T350C475M025AT7301 T350C475M025AT7303
    Part Number T350C475M025AT T350C475M025AT7301 T350C475M025AT7303
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 25 V 25 V 25 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 4Ohm 4Ohm 4Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.331" (8.40mm) 0.331" (8.40mm) 0.331" (8.40mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)