    KEMET T350C475K020AT
    Part No.:
    T350C475K020AT
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 4.7UF 10% 20V RADIAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T350, UltraDip II
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.331" (8.40mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    C
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T350C475K020AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350C475K020AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350C475K020AT?
    Image T350C475K020AT
    Part Number T350C475K020AT
    Manufacturer KEMET
    Series T350, UltraDip II
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.331" (8.40mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm)