    KEMET T350A224M035AT
    Part No.:
    T350A224M035AT
    Description:
    CAP TANT 0.22UF 20% 35V RADIAL
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    17Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.280" (7.10mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Qualification:
    1. How to order T350A224M035AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350A224M035AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350A224M035AT?
    Image T350A224M035AT T350A224M035AT4700 T350A224M035AT7301
    Part Number T350A224M035AT T350A224M035AT4700 T350A224M035AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 0.22 µF 0.22 µF 0.22 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 35 V 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 17Ohm @ 100kHz 17Ohm @ 100kHz 17Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm) 0.177" Dia (4.50mm) 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.280" (7.10mm) 0.280" (7.10mm) 0.280" (7.10mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)