    KEMET T350A155K016AT
    Part No.:
    T350A155K016AT
    Description:
    CAP TANT 1.5UF 10% 16V RADIAL
    Capacitance:
    1.5 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    10Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.280" (7.10mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Qualification:
    1. How to order T350A155K016AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350A155K016AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350A155K016AT?
    Image T350A155K016AT
    Part Number T350A155K016AT
    Manufacturer KEMET
    Series T350, UltraDip II
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1.5 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.280" (7.10mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm)