    KEMET T350A154K035AT
    Part No.:
    T350A154K035AT
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 0.15UF 10% 35V RADIAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T350, UltraDip II
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    21Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.280" (7.10mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T350A154K035AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350A154K035AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350A154K035AT?
    Image T350A154K035AT
    Part Number T350A154K035AT
    Manufacturer KEMET
    Series T350, UltraDip II
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.15 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 21Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.280" (7.10mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm)