    KEMET T350A105J035AT
    Part No.:
    T350A105J035AT
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 1UF 5% 35V RADIAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T350, UltraDip II
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.280" (7.10mm)
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T350A105J035AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T350A105J035AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T350A105J035AT?
    Image T350A105J035AT T350A105J035AT7301
    Part Number T350A105J035AT T350A105J035AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T350, UltraDip II T350, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 1 µF 1 µF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm @ 100kHz 8Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm) 0.177" Dia (4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.280" (7.10mm) 0.280" (7.10mm)
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)