    KEMET T110D106K100AS
    Part No.:
    T110D106K100AS
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Axial
    Description:
    CAP TANT AXL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T110
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100 V
    Type:
    Hermetically Sealed
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
    Height - Seated (Max):
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T110D106K100AS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T110D106K100AS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T110D106K100AS?
    Image T110D106K100AS T110D106K100AS4201 T110D106K100AS0012 T110D106K100AS4700 T110D106K100AS7200
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
    Series T110 T110 T110 T110 T110
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF 10 µF 10 µF 10 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm @ 100kHz 1Ohm @ 100kHz 1Ohm @ 100kHz 1Ohm @ 100kHz 1Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)