    KEMET SSHB10HS-R08160
    Part No.:
    SSHB10HS-R08160
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSSHB10HS-R08160.pdf
    Description:
    CMC 16MH 800MA 2LN TH
    Current Rating (Max):
    16 mH @ 10 kHz
    DC Resistance (DCR) (Max):
    800mA
    Voltage Rating - DC:
    580mOhm
    Voltage Rating - AC:
    Operating Temperature:
    250V
    Ratings:
    -25°C ~ 120°C
    Approval Agency:
    Features:
    Mounting Type:
    Size / Dimension:
    Height (Max):
    Datasheet:
    1. How to order SSHB10HS-R08160 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SSHB10HS-R08160 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SSHB10HS-R08160?
    Image SSHB10HS-R30015 SSHB10HS-04265 SSHB10HS-R08160 SSHB10HS-R17046 SSHB10HS-R06330
    Part Number SSHB10HS-R30015 SSHB10HS-04265 SSHB10HS-R08160 SSHB10HS-R17046 SSHB10HS-R06330
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
    Filter Type - - - - -
    Number of Lines 2 2 2 2 2
    Current Rating (Max) 16 mH @ 10 kHz 16 mH @ 10 kHz 16 mH @ 10 kHz 16 mH @ 10 kHz 16 mH @ 10 kHz
    DC Resistance (DCR) (Max) 800mA 800mA 800mA 800mA 800mA
    Voltage Rating - DC 580mOhm 580mOhm 580mOhm 580mOhm 580mOhm
    Voltage Rating - AC - - - - -
    Operating Temperature 250V 250V 250V 250V 250V
    Ratings -25°C ~ 120°C -25°C ~ 120°C -25°C ~ 120°C -25°C ~ 120°C -25°C ~ 120°C