    KEMET LDEEC3100KA5N00
    Part No.:
    LDEEC3100KA5N00
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    1812 (4532 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLDEEC3100KA5N00.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC 1812
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    1812 (4532 Metric)
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.185" L x 0.130" W (4.70mm x 3.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.094" (2.40mm)
    Termination:
    Solder Pads
    Lead Spacing:
    Applications:
    Automotive
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    High Temperature
    Datasheet:
    1. How to order LDEEC3100KA5N00 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LDEEC3100KA5N00 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LDEEC3100KA5N00?
    Image LDEEC3100KA5N00
    Part Number LDEEC3100KA5N00
    Manufacturer KEMET
    Package/Case 1812 (4532 Metric)
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.185" L x 0.130" W (4.70mm x 3.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)