    KEMET FLLCC200A016I2H
    Part No.:
    FLLCC200A016I2H
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Feed Through Capacitors
    Package:
    Axial - Threaded Terminals
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFLLCC200A016I2H.pdf
    Description:
    CAP FILTER FEED THROUGH
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    FLLCC
    Package/Case:
    Axial - Threaded Terminals
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Last Time Buy
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Current:
    200 A
    DC Resistance (DCR) (Max):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Insertion Loss:
    73dB @ 100MHz
    Temperature Coefficient:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Bolt Mount
    Size / Dimension:
    2.165" Dia x 1.220" L (55.00mm x 31.00mm)
    Height (Max):
    Thread Size:
    M8
    Datasheet:
    1. How to order FLLCC200A016I2H on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FLLCC200A016I2H price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FLLCC200A016I2H?
    Image FLLCC200A016I2H
    Part Number FLLCC200A016I2H
    Manufacturer KEMET
    Series FLLCC
    Package/Case Axial - Threaded Terminals
    Packaging Bulk
    Product Status Last Time Buy
    Capacitance 1 µF
    Tolerance -
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Current 200 A
    DC Resistance (DCR) (Max) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Insertion Loss 73dB @ 100MHz
    Temperature Coefficient -
    Ratings -
    Mounting Type Bolt Mount
    Size / Dimension 2.165" Dia x 1.220" L (55.00mm x 31.00mm)