    KEMET CWR11JH156KB
    Part No.:
    CWR11JH156KB
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 15UF 10% 20V 2917
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    CWR11
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.1Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    Features:
    High Reliability
    Failure Rate:
    B (0.1%)
    Grade:
    Military
    Qualification:
    MIL-PRF-55365/8
    1. How to order CWR11JH156KB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CWR11JH156KB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CWR11JH156KB?
    Image CWR11JH156KB
    Part Number CWR11JH156KB
    Manufacturer KEMET
    Series CWR11
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.1Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing -
    Manufacturer Size Code D
    Ratings -
    Features High Reliability
    Failure Rate B (0.1%)