    KEMET AFPI100410HPT1S
    Part No.:
    AFPI100410HPT1S
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Feed Through Capacitors
    Package:
    Axial, Bushing - 2 Solder Eyelets
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAFPI100410HPT1S.pdf
    Description:
    FILTER FILM FEED THROUGH AXL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    AFPI 100
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.5 µF
    Tolerance:
    Voltage - Rated:
    200V
    Current:
    500 mA
    DC Resistance (DCR) (Max):
    700mOhm
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Insertion Loss:
    100dB @ 100MHz
    Temperature Coefficient:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    0.390" Dia x 0.748" L (9.90mm x 19.00mm)
    Height (Max):
    Thread Size:
    Datasheet:
    1. How to order AFPI100410HPT1S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AFPI100410HPT1S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AFPI100410HPT1S?
    Image AFPI100410HPT1S
    Part Number AFPI100410HPT1S
    Manufacturer KEMET
    Series AFPI 100
    Package/Case Axial, Bushing - 2 Solder Eyelets
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.5 µF
    Tolerance -
    Voltage - Rated 200V
    Current 500 mA
    DC Resistance (DCR) (Max) 700mOhm
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Insertion Loss 100dB @ 100MHz
    Temperature Coefficient -
    Ratings -
    Mounting Type Chassis Mount
    Size / Dimension 0.390" Dia x 0.748" L (9.90mm x 19.00mm)