    KEMET AFCL100310LFW1T
    Part No.:
    AFCL100310LFW1T
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Feed Through Capacitors
    Package:
    Axial, Bushing
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAFCL100310LFW1T.pdf
    Description:
    FILTER FILM FEED THROUGH AXL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    AFCL 100
    Package/Case:
    Axial, Bushing
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Last Time Buy
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    Voltage - Rated:
    350V
    Current:
    1 A
    DC Resistance (DCR) (Max):
    200mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Insertion Loss:
    63dB @ 100MHz
    Temperature Coefficient:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    0.394" Dia x 0.752" L (10.00mm x 19.10mm)
    Height (Max):
    Thread Size:
    Datasheet:
    1. How to order AFCL100310LFW1T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AFCL100310LFW1T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AFCL100310LFW1T?
    Image AFCL100310LFW1T
    Part Number AFCL100310LFW1T
    Manufacturer KEMET
    Series AFCL 100
    Package/Case Axial, Bushing
    Packaging Bulk
    Product Status Last Time Buy
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance -
    Voltage - Rated 350V
    Current 1 A
    DC Resistance (DCR) (Max) 200mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Insertion Loss 63dB @ 100MHz
    Temperature Coefficient -
    Ratings -
    Mounting Type Chassis Mount
    Size / Dimension 0.394" Dia x 0.752" L (10.00mm x 19.10mm)