    KEMET AFCC100250UKT8T
    Part No.:
    AFCC100250UKT8T
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Feed Through Capacitors
    Package:
    Axial, Bushing
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAFCC100250UKT8T.pdf
    Description:
    FILTER FILM FEED THROUGH AXL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    AFCC 100
    Package/Case:
    Axial, Bushing
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.05 µF
    Tolerance:
    Voltage - Rated:
    630V
    Current:
    15 A
    DC Resistance (DCR) (Max):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Insertion Loss:
    57dB @ 100MHz
    Temperature Coefficient:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    0.394" Dia x 0.472" L (10.00mm x 12.00mm)
    Height (Max):
    Thread Size:
    Datasheet:
    1. How to order AFCC100250UKT8T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AFCC100250UKT8T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AFCC100250UKT8T?
    Image AFCC100250UKT8T
    Part Number AFCC100250UKT8T
    Manufacturer KEMET
    Series AFCC 100
    Package/Case Axial, Bushing
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.05 µF
    Tolerance -
    Voltage - Rated 630V
    Current 15 A
    DC Resistance (DCR) (Max) -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Insertion Loss 57dB @ 100MHz
    Temperature Coefficient -
    Ratings -
    Mounting Type Chassis Mount
    Size / Dimension 0.394" Dia x 0.472" L (10.00mm x 12.00mm)