    JST Sales America Inc. SM10B-GHS-TB
    Part No.:
    SM10B-GHS-TB
    Manufacturer:
    JST Sales America Inc.
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSM10B-GHS-TB.pdf
    Description:
    CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
    Manufacturer:
    JST Sales America Inc.
    Series:
    GH
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Outer Shroud Contact
    Pitch - Mating:
    0.049" (1.25mm)
    Number of Positions:
    10
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Cable/Wire
    Shrouding:
    Shrouded - 4 Wall
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Locking Ramp
    Contact Length - Mating:
    Contact Length - Post:
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.167" (4.25mm)
    Contact Shape:
    Rectangular
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
    Features:
    Solder Retention
    Current Rating (Amps):
    1A
    Datasheet:
    1. How to order SM10B-GHS-TB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SM10B-GHS-TB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SM10B-GHS-TB?
    Image SM10B-GHS-TB SM10B-SHLS-TF(LF)(SN) SM10B-SRSS-TB SM10B-SURS-TF SM10B-XSRS-ETB
    Part Number SM10B-GHS-TB SM10B-SHLS-TF(LF)(SN) SM10B-SRSS-TB SM10B-SURS-TF SM10B-XSRS-ETB
    Series GH GH GH GH GH
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Connector Type Header Header Header Header Header
    Pitch - Mating 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm) 0.049" (1.25mm)
    Number of Positions 10 10 10 10 10
    Number of Rows 1 1 1 1 1
    Row Spacing - Mating - - - - -
    Number of Positions Loaded All All All All All
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    Fastening Type Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp Locking Ramp
    Insulation Height 0.167" (4.25mm) 0.167" (4.25mm) 0.167" (4.25mm) 0.167" (4.25mm) 0.167" (4.25mm)
    Contact Shape Rectangular Rectangular Rectangular Rectangular Rectangular
    Contact Finish - Mating Tin Tin Tin Tin Tin
    Contact Finish - Post Tin Tin Tin Tin Tin
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Features Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention Solder Retention
    Current Rating (Amps) 1A 1A 1A 1A 1A