    JST Sales America Inc. 21FLZ-SM2-TB
    Part No.:
    21FLZ-SM2-TB
    Manufacturer:
    JST Sales America Inc.
    Category:
    FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED21FLZ-SM2-TB.pdf
    Description:
    CONN FFC FPC TOP 21POS 0.5MM R/A
    Manufacturer:
    JST Sales America Inc.
    Series:
    FLZ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Flat Flex Type:
    FFC, FPC
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Top
    Number of Positions:
    21
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Termination:
    Solder
    FFC, FCB Thickness:
    0.30mm
    Height Above Board:
    0.079" (2.00mm)
    Locking Feature:
    Slide Lock
    Cable End Type:
    Tapered
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Tin
    Housing Material:
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
    Actuator Material:
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
    Features:
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Voltage Rating:
    50V
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Datasheet:
    1. How to order 21FLZ-SM2-TB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 21FLZ-SM2-TB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 21FLZ-SM2-TB?
    Image 21FLZ-RSM1-TB 21FLZ-SM1-TB 21FLZ-SM2-TB 21FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)-
    Part Number 21FLZ-RSM1-TB 21FLZ-SM1-TB 21FLZ-SM2-TB 21FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)-
    Series FLZ FLZ FLZ FLZ
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
    Connector/Contact Type Contacts, Top Contacts, Top Contacts, Top Contacts, Top
    Number of Positions 21 21 21 21
    Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
    Termination Solder Solder Solder Solder
    FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
    Height Above Board 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
    Locking Feature Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock
    Cable End Type Tapered Tapered Tapered Tapered
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Contact Finish Tin Tin Tin Tin
    Voltage Rating 50V 50V 50V 50V
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C