| Image |  |
| Part Number | SCDP302G220K4GV001E |
| Manufacturer | Johanson Dielectrics Inc. |
| Series | PolyTerm®, SC-BME |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 22 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 250VAC |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | X2 |
| Applications | Safety |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1808 (4520 Metric) |
| Size / Dimension | 0.185" L x 0.080" W (4.70mm x 2.03mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.085" (2.16mm) |