    IXYS IXYT12N250CV1HV
    Part No.:
    IXYT12N250CV1HV
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIXYT12N250CV1HV.pdf
    Description:
    IGBT 2500V 28A TO268HV
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    XPT™
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    2500 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    28 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    80 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    4.5V @ 15V, 12A
    Power - Max:
    310 W
    Switching Energy:
    3.56mJ (on), 1.7mJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    56 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    12ns/167ns
    Test Condition:
    1250V, 12A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    16 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-268HV (IXYT)
    Datasheet:
    1. How to order IXYT12N250CV1HV on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IXYT12N250CV1HV price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXYT12N250CV1HV?
    Image IXYT12N250CV1HV
    Part Number IXYT12N250CV1HV
    Manufacturer IXYS
    Series XPT™
    Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 2500 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 28 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.5V @ 15V, 12A
    Power - Max 310 W
    Switching Energy 3.56mJ (on), 1.7mJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 56 nC
    Td (on/off) @ 25°C 12ns/167ns
    Test Condition 1250V, 12A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 16 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)