    IXYS IXGT64N60B3-TRL
    Part No.:
    IXGT64N60B3-TRL
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
    Description:
    IGBT PT 600V 64A TO268
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    GenX3™
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    64 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    400 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.8V @ 15V, 50A
    Power - Max:
    460 W
    Switching Energy:
    1.5mJ (on), 1mJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    168 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    25ns/138ns
    Test Condition:
    480V, 50A, 3Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    41 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-268
    1. How to order IXGT64N60B3-TRL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IXGT64N60B3-TRL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXGT64N60B3-TRL?
    Image IXGT64N60B3-TRL IXGT64N60B3
    Part Number IXGT64N60B3-TRL IXGT64N60B3
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series GenX3™ GenX3™
    Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    IGBT Type PT PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 64 A 64 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 400 A 400 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 50A 1.8V @ 15V, 50A
    Power - Max 460 W 460 W
    Switching Energy 1.5mJ (on), 1mJ (off) 1.5mJ (on), 1mJ (off)
    Input Type Standard Standard
    Gate Charge 168 nC 168 nC
    Td (on/off) @ 25°C 25ns/138ns 25ns/138ns
    Test Condition 480V, 50A, 3Ohm, 15V 480V, 50A, 3Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 41 ns 41 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)