    ITT Cannon, LLC DCMD37PJF225
    Part No.:
    DCMD37PJF225
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Category:
    D-Sub Connector Assemblies
    Package:
    Description:
    CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Series:
    D*M
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    D-Sub
    Connector Type:
    Plug, Male Pins
    Number of Positions:
    37
    Number of Rows:
    2
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout:
    4 (DC, C)
    Contact Type:
    Signal
    Flange Feature:
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
    Termination:
    Solder
    Primary Material:
    Shell Material, Finish:
    Stainless Steel
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    Ingress Protection:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Current Rating (Amps):
    7.5A
    Backset Spacing:
    0.283" (7.20mm)
    Features:
    Grounding Indents, Mounting Brackets
    1. How to order DCMD37PJF225 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DCMD37PJF225 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCMD37PJF225?
    Image DCMD37PJF225
    Part Number DCMD37PJF225
    Manufacturer ITT Cannon, LLC
    Series D*M
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Connector Style D-Sub
    Connector Type Plug, Male Pins
    Number of Positions 37
    Number of Rows 2
    Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
    Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
    Contact Type Signal
    Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
    Termination Solder
    Primary Material -
    Shell Material, Finish Stainless Steel
    Contact Finish Gold
    Contact Finish Thickness -
    Ingress Protection -
    Material Flammability Rating UL94 V-0
    Current Rating (Amps) 7.5A
    Backset Spacing 0.283" (7.20mm)