    Intel A80960HT75SL2GP
    Part No.:
    A80960HT75SL2GP
    Manufacturer:
    Intel
    Category:
    Microprocessors
    Package:
    168-CPGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA80960HT75SL2GP.pdf
    Description:
    IC MPU I960 75MHZ 168CPGA
    Manufacturer:
    Intel
    Package/Case:
    168-CPGA
    Series:
    i960
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Core Processor:
    i960
    Number of Cores/Bus Width:
    1 Core, 32-Bit
    Speed:
    75MHz
    Co-Processors/DSP:
    RAM Controllers:
    DRAM
    Graphics Acceleration:
    No
    Display & Interface Controllers:
    Ethernet:
    SATA:
    USB:
    Voltage - I/O:
    3.3V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 85°C (TC)
    Grade:
    Qualification:
    Security Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Additional Interfaces:
    Datasheet:
    1. How to order A80960HT75SL2GP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the A80960HT75SL2GP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A80960HT75SL2GP?
    Image A80960HT75SL2GP
    Part Number A80960HT75SL2GP
    Manufacturer Intel
    Package/Case 168-CPGA
    Series i960
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Core Processor i960
    Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
    Speed 75MHz
    Co-Processors/DSP -
    RAM Controllers DRAM
    Graphics Acceleration No
    Ethernet -
    SATA -
    USB -
    Voltage - I/O 3.3V
    Operating Temperature 0°C ~ 85°C (TC)