    Infineon Technologies IRG4PC40WPBF
    Part No.:
    IRG4PC40WPBF
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIRG4PC40WPBF.pdf
    Description:
    IGBT 600V 40A 160W TO247AC
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.5V @ 15V, 20A
    Power - Max:
    160 W
    Switching Energy:
    110µJ (on), 230µJ (off)
    Gate Charge:
    98 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    27ns/100ns
    Test Condition:
    480V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AC
    Datasheet:
    1. How to order IRG4PC40WPBF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IRG4PC40WPBF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IRG4PC40WPBF?
    Image IRG4PC40WPBF
    Part Number IRG4PC40WPBF
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    IGBT Type -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
    Power - Max 160 W
    Switching Energy 110µJ (on), 230µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 98 nC
    Td (on/off) @ 25°C 27ns/100ns
    Test Condition 480V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)