    Infineon Technologies IRG4PC40UPBF
    Part No.:
    IRG4PC40UPBF
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIRG4PC40UPBF.pdf
    Description:
    IGBT 600V 40A 160W TO247AC
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 20A
    Power - Max:
    160 W
    Switching Energy:
    320µJ (on), 350µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    100 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    34ns/110ns
    Test Condition:
    480V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AC
    Datasheet:
    1. How to order IRG4PC40UPBF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IRG4PC40UPBF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IRG4PC40UPBF?
    Image IRG4PC40UPBF
    Part Number IRG4PC40UPBF
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Bag
    Product Status Obsolete
    IGBT Type -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 20A
    Power - Max 160 W
    Switching Energy 320µJ (on), 350µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 100 nC
    Td (on/off) @ 25°C 34ns/110ns
    Test Condition 480V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)