    Infineon Technologies IRG4BC40UPBF
    Part No.:
    IRG4BC40UPBF
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIRG4BC40UPBF.pdf
    Description:
    IGBT 600V 40A 160W TO220AB
    Package/Case:
    TO-220-3
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 20A
    Power - Max:
    160 W
    Switching Energy:
    320µJ (on), 350µJ (off)
    Gate Charge:
    100 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    34ns/110ns
    Test Condition:
    480V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    Datasheet:
    1. How to order IRG4BC40UPBF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IRG4BC40UPBF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IRG4BC40UPBF?
    Image IRG4BC40UPBF
    Part Number IRG4BC40UPBF
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    IGBT Type -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 20A
    Power - Max 160 W
    Switching Energy 320µJ (on), 350µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 100 nC
    Td (on/off) @ 25°C 34ns/110ns
    Test Condition 480V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)