    Infineon Technologies IRG4BC15UD-L
    Part No.:
    IRG4BC15UD-L
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIRG4BC15UD-L.pdf
    Description:
    IGBT 600V 14A 49W TO262
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    14 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    42 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.4V @ 15V, 7.8A
    Power - Max:
    49 W
    Switching Energy:
    240µJ (on), 260µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    23 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    17ns/160ns
    Test Condition:
    480V, 7.8A, 75Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    28 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-262
    Datasheet:
    1. How to order IRG4BC15UD-L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IRG4BC15UD-L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IRG4BC15UD-L?
    Image IRG4BC15UDPBF IRG4BC15UD IRG4BC15UD-S IRG4BC15UD-L IRG4BC15UD-SPBF
    Part Number IRG4BC15UDPBF IRG4BC15UD IRG4BC15UD-S IRG4BC15UD-L IRG4BC15UD-SPBF
    Series - - - - -
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    IGBT Type - - - - -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 14 A 14 A 14 A 14 A 14 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 42 A 42 A 42 A 42 A 42 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 7.8A 2.4V @ 15V, 7.8A 2.4V @ 15V, 7.8A 2.4V @ 15V, 7.8A 2.4V @ 15V, 7.8A
    Power - Max 49 W 49 W 49 W 49 W 49 W
    Input Type Standard Standard Standard Standard Standard
    Gate Charge 23 nC 23 nC 23 nC 23 nC 23 nC
    Td (on/off) @ 25°C 17ns/160ns 17ns/160ns 17ns/160ns 17ns/160ns 17ns/160ns
    Test Condition 480V, 7.8A, 75Ohm, 15V 480V, 7.8A, 75Ohm, 15V 480V, 7.8A, 75Ohm, 15V 480V, 7.8A, 75Ohm, 15V 480V, 7.8A, 75Ohm, 15V