    Infineon Technologies IR1150STRPBF
    Part No.:
    IR1150STRPBF
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    PFC (Power Factor Correction)
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDIR1150STRPBF.pdf
    Description:
    IC PFC CTRLR CCM 200KHZ 8SOIC
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Mode:
    Continuous Conduction (CCM)
    Frequency - Switching:
    200kHz
    Current - Startup:
    175 µA
    Voltage - Supply:
    15V ~ 20V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    Datasheet:
    1. How to order IR1150STRPBF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the IR1150STRPBF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IR1150STRPBF?
    Image IR1150STRPBF
    Part Number IR1150STRPBF
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Mode Continuous Conduction (CCM)
    Frequency - Switching 200kHz
    Current - Startup 175 µA
    Voltage - Supply 15V ~ 20V
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C