    Hirose Electric Co Ltd CX90MW8-16P1
    Part No.:
    CX90MW8-16P1
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCX90MW8-16P1.pdf
    Description:
    RECEPTACLE, 16POS., USB TYPE-C C
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    CX
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    USB-C (USB TYPE-C)
    Number of Contacts:
    24 (16+8 Dummy)
    Gender:
    Receptacle
    Specifications:
    USB 2.0
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Mounting Feature:
    Horizontal
    Termination:
    Solder
    Features:
    Ingress Protection:
    IPX4 - Waterproof
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Number of Ports:
    1
    Current Rating (Amps):
    5A
    Voltage - Rated:
    48VAC/DC
    Mating Cycles:
    10000
    Shielding:
    Shielded
    Datasheet:
    1. How to order CX90MW8-16P1 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CX90MW8-16P1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CX90MW8-16P1?
    Image CX90MW8-16P CX90MW8-16P1
    Part Number CX90MW8-16P CX90MW8-16P1
    Manufacturer Hirose Electric Co Ltd Hirose Electric Co Ltd
    Series CX CX
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Connector Type USB-C (USB TYPE-C) USB-C (USB TYPE-C)
    Number of Contacts 24 (16+8 Dummy) 24 (16+8 Dummy)
    Gender Receptacle Receptacle
    Specifications USB 2.0 USB 2.0
    Mounting Type Surface Mount, Right Angle Surface Mount, Right Angle
    Mounting Feature Horizontal Horizontal
    Termination Solder Solder
    Features - -
    Ingress Protection IPX4 - Waterproof IPX4 - Waterproof
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Number of Ports 1 1
    Current Rating (Amps) 5A 5A