    Hirose Electric Co Ltd CX90BW1-24P1
    Part No.:
    CX90BW1-24P1
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCX90BW1-24P1.pdf
    Description:
    RECEPTACLE, 24POS., USB TYPE-C C
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    CX
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    USB-C (USB TYPE-C)
    Number of Contacts:
    24
    Gender:
    Receptacle
    Specifications:
    USB 2.0
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Mounting Feature:
    Horizontal
    Termination:
    Solder
    Features:
    Ingress Protection:
    IPX4 - Waterproof
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Number of Ports:
    1
    Current Rating (Amps):
    5A
    Voltage - Rated:
    48VAC/DC
    Mating Cycles:
    10000
    Shielding:
    Shielded
    Datasheet:
    1. How to order CX90BW1-24P1 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CX90BW1-24P1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CX90BW1-24P1?
    Image CX90BW1-24P CX90BW1-24P1
    Part Number CX90BW1-24P CX90BW1-24P1
    Manufacturer Hirose Electric Co Ltd Hirose Electric Co Ltd
    Series CX CX
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Connector Type USB-C (USB TYPE-C) USB-C (USB TYPE-C)
    Number of Contacts 24 24
    Gender Receptacle Receptacle
    Specifications USB 2.0 USB 2.0
    Mounting Type Surface Mount, Right Angle Surface Mount, Right Angle
    Mounting Feature Horizontal Horizontal
    Termination Solder Solder
    Features - -
    Ingress Protection IPX4 - Waterproof IPX4 - Waterproof
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Number of Ports 1 1
    Current Rating (Amps) 5A 5A