    Grayhill Inc. 51ST22-01A16S
    Part No.:
    51ST22-01A16S
    Manufacturer:
    Grayhill Inc.
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED51ST22-01A16S.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
    Manufacturer:
    Grayhill Inc.
    Series:
    51
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    16
    Index Stops:
    Continuous
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    1
    Circuit per Deck:
    SP16T
    Contact Timing:
    Shorting (MBB)
    Current Rating (Amps):
    150mA (AC), 200mA (DC)
    Voltage Rating - AC:
    115 V
    Voltage Rating - DC:
    28 V
    Actuator Type:
    Flatted (3.17mm Dia)
    Actuator Length:
    9.53mm
    Angle of Throw:
    22.5°
    Contact Material:
    Contact Finish:
    Gold
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Solder Lug
    Features:
    Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
    Depth Behind Panel:
    18.77mm
    Datasheet:
    1. How to order 51ST22-01A16S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 51ST22-01A16S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 51ST22-01A16S?
    Image 51ST22-01-2-07N 51ST22-01A16S 51ST22-01-2-08N
    Part Number 51ST22-01-2-07N 51ST22-01A16S 51ST22-01-2-08N
    Manufacturer Grayhill Inc. Grayhill Inc. Grayhill Inc.
    Series 51 51 51
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Number of Positions 16 16 16
    Index Stops Continuous Continuous Continuous
    Number of Decks 1 1 1
    Number of Poles per Deck 1 1 1
    Circuit per Deck SP16T SP16T SP16T
    Contact Timing Shorting (MBB) Shorting (MBB) Shorting (MBB)
    Current Rating (Amps) 150mA (AC), 200mA (DC) 150mA (AC), 200mA (DC) 150mA (AC), 200mA (DC)
    Voltage Rating - AC 115 V 115 V 115 V
    Voltage Rating - DC 28 V 28 V 28 V
    Actuator Type Flatted (3.17mm Dia) Flatted (3.17mm Dia) Flatted (3.17mm Dia)
    Actuator Length 9.53mm 9.53mm 9.53mm
    Angle of Throw 22.5° 22.5° 22.5°
    Contact Material - - -
    Contact Finish Gold Gold Gold
    Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount
    Termination Style Solder Lug Solder Lug Solder Lug
    Depth Behind Panel 18.77mm 18.77mm 18.77mm